piątek, 23 grudnia 2011

Koszt drzwi i okien. Jaki jest?

Budując czy remontując swoje lokum prędzej czy później musimy zmierzyć się z tematem drzwi i okien.

W artykule opiszę koszty zakupu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych a także okien dla przykładowego domu jednorodzinnego.
Drzwi zewnętrzne możemy podzielić ogólnie na dwa rodzaje pierwsze do mieszkań znajdujących się w blokach, czyli na klatki schodowe oraz drzwi zewnętrzne do domów. Ważne jest by nie kupić do domu jednorodzinnego drzwi, które przeznaczone są na klatki schodowe, ponieważ są one nieodporne na warunki atmosferyczne, o czym można się szybko przekonać.

Koszt drzwi zewnętrznych dla domu jednorodzinnego oscyluję w okolicy 2500-3000 zł. Możemy kupić również drzwi w lepszej cenie już za 1000-1500 zł, lecz wraz z spadkiem ich ceny równolegle spada ich, jakość. Dlatego kupując drzwi zewnętrzne przygotować się trzeba raczej na koszt dwa razy większy.

Cena drzwi różni się w głównej mierze od materiału, z jakiego są wykonane - stalowe są zwykle tańsze od drewnianych a te z kolei od antywłamaniowych.
Koszt okien w przeciętnym domu jednorodzinnym waha się miedzy 15 a 20 tys. zł. Jest to wycena dla okien charakteryzującymi się typowymi cechami:

- wykonane zostaną z PVC lub polskich gatunków drewna (najtańsze jest sosnowe)
- posiadać będą typowe kształty, ich wymiary mogą być różne ważne jednak jest by ich kształt był prostokątny lub kwadratowy
- posiadać będą przeciętne parametry cieplne, czyli ok. 1, 5 W/(m2*K)
- nie będą posiadać specjalnych okuć oraz wzmocnień tj. antywłamaniowe czy podtrzymujące.

W Polsce popularnym przekonaniem jest to, iż okna drewniane muszą być droższe od zwykłych plastikowych. Okna z PVC wykończone okleiną naturalną lub posiadające bardzo dobre parametry termoizolacyjne mogą kosztować praktycznie bardzo podobnie, co ich drewniane odpowiedniki. O różnicach w cenach drewnianych okien rezyduje głównie rodzaj drewna, z jakiego są one wykonane. Okna wykonane z krajowych gatunków drewna tj. sosna, brzoza, buk, dąb są dużo tańsze od okien wykonanych z egzotycznych rodzajów drzew.

Drzwi wewnętrzne dzielimy głównie na dwa rodzaje drzwi z drewna litego oraz wykonane z materiałów drewnopodobnych HDF, MDF. Za równo ceny drzwi drewnianych ora drewnopodobnych są bardzo zróżnicowane, zależą one m. in. od szerokości oraz designu. W drzwiach gdzie występuje duża ilość szkła cena jest wyższa.

Koszt drzwi wewnętrznych HDF/MDF wraz z ościeżnicą zaczyna się już od ok. 400 zł za sztukę, jeżeli chcemy kupić drzwi z drewna litego musimy przygotować się na koszt od 1000 zł do 3500 zł za sztukę. Kupując drzwi drewniane warto wiedzieć, że można dużo zaoszczędzić kupując "surowe" drzwi w supermarkecie. Wymagają one, co prawda więcej pracy głównie związanej z ich bejcowaniem, ale ich cena jest bardzo atrakcyjna.


Warto również pamiętać by sprawdzić ceny drzwi i okien w różnych miejscach. Cena dokładnie identycznych drzwi może się znacznie różnić u poszczególnych sprzedawców, po doliczeniu zniżek oraz dopłat za montaż. Kupując drzwi i okna zawsze warto odwiedzić pobliskie zakłady stolarskie lub hurtownie, gdzie ceny powinny być dużo przyjaźniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz